Trening czystości u dziecka

Niemowlę nie panuje nad własnym pęcherzem i jelitem grubym aż do czasu, gdy rozwiną się dostatecznie nerwy i mięśnie regulujące działanie tych organów. A jednak dziecko nigdy się nie nauczy kontroli nad tymi funkcjami bez odpowiedniego treningu. Tak więc panowanie nad pęcherzem i zwieraczami odbytu zależy zarówno od czynnika rozwoju, jak i od odpowiedniego treningu.

Mądra matka wychowuje swoje dziecko w zgodzie z naturą. Wie, że zbyt wczesny, zbyt nagły lub zbyt surowy trening może wywołać różnorakie napięcia nerwowe. Jest świadoma tego, że podobnie jak umiejętność chodzenia, tak i kontrola wydalania rozpoczyna się od fazy całkowitej bezradności i kształtuje się stopniowo, prowadząc dopiero z czasem do pełnej niezależności dziecka w tej sferze.

Osiągnięcie kontroli nad zwieraczami odbytu zabiera dziecku co najmniej dwa lata. W pierwszych tygodniach życia niemowlę wypróżnia się od czterech do sześciu razy dziennie. Około drugiego miesiąca liczba wypróżnień zmniejsza się do dwóch, najczęściej po posiłkach. Dopiero w czwartym miesiącu pojawia się pewna regularność w oddawaniu stolca. Trening czystości może w tym okresie przynosić niejakie efekty, jednak krótkotrwałe. U dziecka zachodzą wówczas zmiany związane ze wzrastaniem. mniej więcej z jego pierwszymi urodzinami, może pojawić się znów mimowolne oddawanie stolca. W wieku piętnastu miesięcy dziecko uczy się sygnalizowania swych potrzeb werbalnie. W osiemnastym miesiącu bardzo rzadko przydarzają mu się tego rodzaju „nieszczęścia”. Przeciętny dwuletni brzdąc całkiem dobrze panuje już nad zwieraczami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>