Poprzez rozmaite eksperymenty psychologia poznała niektóre fakty dotyczące tego, tak powszechnego, doświadczenia ludzkiego. Wiemy na przykład, że podczas snu ciśnienie krwi, puls, metabolizm, temperatura, oddychanie i aktywność mięśni ulegają znacznej redukcji. Jednocześnie odruchy są silniejsze. Wydzielanie potu wyraźnie wzrasta. Tempo trawienia pozostaje takie samo, ale skurcze pustego żołądka mogą się nawet nasilić.
Ludzie różnią się pod względem potrzeby snu. Niektóre badania wykazują jednak, że nie tak bardzo, jak się powszechnie uważa. Wielu ludzi znanych ze swych zdolności do sprawnego funkcjonowania przy małej ilości snu, nadrabia te różnice – jak się okazało – drzemkami w ciągu dnia.
Tomasz Edison był wielkim zwolennikiem tej metody pozornego wydłużania sobie dnia pracy. Inni ludzie wydają się nadrabiać zaległości weekendową „orgią” snu. Bardziej uzasadniony jest rozpowszechniony pogląd, że normalny człowiek potrzebuje ośmiu godzin snu na dobę. Zgodnie z tym, co mówiliśmy w poprzednim rozdziale, trafniejsze byłoby stwierdzenie, że normalny człowiek potrzebuje średnio ośmiu godzin snu na dobę. Dwaj członkowie Rady Naukowo-Lekarskiej (Medical Research Council) w Londynie, H.E. Lewis i J.P. Master- ton, przedstawili wyniki badań, które zdają się potwierdzać takie sformułowanie. Mierzyli oni okresy snu członków biytyjskiej wyprawy do północnej Grenlandii. Kiedy uczestnikom ekspedycji pozwolono spać o dowolnej porze całodobowej arktycznej nocy, wykorzystywali na sen wszelkie sprzyjające chwile o różnych godzinach. Wyglądało na to, że spali zbyt dużo. Kiedy jednak zsumowano wyniki obserwacji z całego miesiąca, okazało się, że spali przeciętnie 7-9 godzin na dobę, czyli tyle, ile sypiali zwykle w domu w normalnych warunkach. (jak ból w przypadku skaleczenia), wywołuje reakcje, które trwają aż do ustąpienia bodźca.
Leave a reply