W wieku dwóch i pół do trzech lat mogą pojawiać się przejściowe zaparcia. Później natomiast, kiedy dziecko zacznie chodzić do szkoły, napięcia, lęki i ekscytacje z tymi związane bywają raczej przyczyną skłonności do rozwolnień. Powyższy opis jest bardzo ogólny. U konkretnych dzieci cały proces może przebiegać nieco inaczej i mogą też pojawiać się swoiste wariacje, jak na przykład smarowanie kałem mebli i ciała. Ekscesom takim można jednak z łatwością zapobiegać, dając dziecku do zabawy modelinę lub jakiś inny, społecznie akceptowany substytut.
Dzienna kontrola pęcherza jest u przeciętnego dwulatka dobrze ustalona, jeśli trening rozpoczął się pod koniec pierwszego roku życia. Trening ten polega w zasadzie na kształtowaniu u dziecka określonych skojarzeń myślowych. Musi się ono nauczyć kojarzyć wewnętrzne parcie z sygnałem przekazywanym matce.
Kiedy dziecko już tę umiejętność posiądzie, nadal mogą mu się przydarzać okazjonalne „wpadki”. Chłodna pogoda, przeziębienie, także ząbkowanie, choroba, mocniejsze przeżycie emocjonalne lub wypicie nadmiernej ilości napoju mogą spowodować okresową utratę kontroli nad pęcherzem.
Zdarza się to znacznie częściej w nocy niż w dzień. Kontrola nocna stabilizuje się zwykle od sześciu do dwunastu miesięcy później niż kontrola dzienna. Przy prawidłowo przeprowadzonym treningu do pełnego panowania nad pęcherzem dochodzi – u zdrowego dziecka – dopiero w wieku trzech lat. Niektóre dzieci moczą się jednak jeszcze w wieku trzech i pół, a nawet czterech lat. Nazywamy to moczeniem bezwiednym.
Około 10% przypadków moczenia bezwiednego ma przyczyny fizyczne. Alergolodzy wykryli na przykład, że przyczyną moczenia nocnego u wielu starszych dzieci była alergiczna reakcja na pewne rodzaje pożywienia. Po zmianie diety moczenie ustępowało.
A jednak większość przypadków moczenia się dzieci wynika z zaburzeń emocjonalnych i niewłaściwie przeprowadzonego treningu czystości. Kary, nagany i gniew wzmagają tylko niepożądane objawy. Kary wywołują także obsesyjny lęk przed zmoczeniem, który prowadzi do odwrotnego niż zamierzony skutku – pod wpływem lęku moczenie nasila się.
Leave a reply