Na skutek działania bardzo silnych emocji w ciele człowieka zachodzi wiele zmian organicznych. Zmiany te są niezwykle ciekawe i pomagają objaśnić większość z różnorodnych reakcji, jakie ujawnia pobudzony emocjonalnie człowiek.
– Źrenice oczu rozszerzają się (tzw. odruch źreniczny). Powieki rozwierają się nienaturalnie szeroko, a gałki oczne wytrzeszczają.
– Wzmaga się szybkość i siła uderzeń serca.
– Wzrasta ciśnienie krwi. Krew napływa do kończyn i głowy, co wiąże się ze zwężeniem arterii w tułowiu. Zwiększa się ukrwienie skóry. Wyraźną oznaką emocji są zatem wypieki na twarzy.
– Zachodzi reakcja pilomotoryczna. Polega ona na tym, że jeżą się włoski na skórze, co wywołuje efekt tzw. gęsiej skórki.
– Ulega zmianie szybkość i głębokość oddechu, choć nie zawsze w identyczny sposób. Czasem oddech ulega przyspieszeniu, niekiedy zaś spowolnieniu. Może również stać się płytszy lub głębszy, albo zmienić rytm na nieregularny. Pomimo to istnieje pewien stały schemat zaburzenia oddechu pod wpływem emocji. Jest nim proporcja czasu wdechu do czasu wydechu. Czas wdychania ulega wydłużeniu, natomiast wydech staje się szybszy.
– Ulegają powiększeniu oskrzeliki płucne, co wydatnie zwię- ksza ilość tlenu wchłanianego przez płuca. Różnica może sięgać 25%.
– Wydzielanie wewnętrzne jest wzmożone. Wątroba dostarcza mięśniom więcej cukru.
– Gruczoły potne w skórze produkują nadmierną ilość potu – dobrze jest znany tzw. zimny pot. Zarazem zakwaszenie wywołuje galwaniczną, czyli elektryczną reakcję skóry, która kontroluje poziom dodatkowego wydzielania potu.
– W przeciwieństwie do gruczołów potnych, ślinianki reagują zmniejszonym wydzielaniem śliny lub zupełnym zaprzestaniem jej wydzielania, które jest przyczyną znanego w takich sytuacjach uczucia suchości w ustach.
– Emocja zmniejsza również wydzielanie soków żołądkowych. Stanowi to jednak tylko fragment jej wpływu na układ pokarmowy. Emocja blokuje też ruchy trawienne jelit i żołądka, odprowadzając krew z jamy brzusznej do kończyn.
– Gruczoły nadnerczy (którym poświęcimy więcej uwagi w rozdziale o temperamencie) także reagują na emocjonalne doznania. Nadnercza wydzielają do krwi hormon zwany adrenaliną. Owa substancja wywołuje wiele efektów w organizmie, co można łatwo stwierdzić, zwiększając sztucznie jej poziom we krwi przez iniekcję. Adrenalina sprawia, że serce bije szybciej, wątroba wydziela więcej glukozy do układu krwionośnego, dostarczając mięśniom dodatkowej energii oraz wzmaga się krzepliwość krwi. W gruncie rzeczy adrenalina wzmacnia wszystkie wymienione wyżej zmiany wywołane emocją.
Leave a reply