Dojrzewanie seksualne chłopców

Początek dojrzewania może być dla chłopca bardzo niepokojący. Jego narządy płciowe szybko się rozrastają i wydaje się, że są niezależne od jego woli w reagowaniu na różne bodźce i wyobrażenia. Nocą może być wyczerpany erotycznymi snami i zakłopotany albo nawet przestraszony nocnymi polucjami. Badania ALFREDA C. KJNSEYA i jego współpracowników wykazały, że mężczyźni osiągają szczyt seksualnej witalności właśnie w tym okresie.

W celu zmniejszenia napięcia seksualnego dorastający chłopak będzie się często masturbował. Ponieważ jest to zjawisko powszechne, można je traktować jako normalny element rozwoju oczekiwany w okresie dorastania, a nawet wcześniej.

Wraz z nadejściem dojrzewania seksualnego chłopiec obserwuje z lękiem zmiany, które się w nim dokonują. Osiągnięcie cech męskich ma dużą, prestiżową wartość wśród chłopców. Owłosienie łonowe oraz zarost twarzy, potencja i zmiana głosu są uważane za oznaki męskości. Nie wszystkie cechy płciowe pojawiają się u chłopców w tym samym czasie, chociaż trzynasty rok życia wydaje się wiekiem, w którym przeważnie prawie wszystkie pojawiają się już u większości z nich. Tabela V pokazuje procent chłopców z poszczególnych grup wiekowych, u których zaczynają się pojawiać wymienione cechy.

Gdy chłopiec staje się dojrzały seksualnie, zmieniają się też jego postawy i zainteresowania. Rzeczywiście można uchwycić związek pomiędzy jego reakcjami emocjonalnymi a rozwojem fizycznym: im więcej hormonów płciowych zawartych jest w moczu chłopca, tym wyżej jest oceniana jego dojrzałość na skali wieku emocjonalnego określonego poprzez postawy i zainteresowania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>