Dojrzewanie seksualne dziewcząt

Wiek, w którym pojawia się menstruacja, jest związany ze wzrostem, wagą i stanem rozwoju kośćca, to znaczy dziewczęta, które są wyższe, ważą więcej i które cechuje bardziej zaawansowany rozwój szkieletu, dojrzewają wcześniej.

Tak czy inaczej dziewczyna oczekująca lub nie swojej pierwszej miesiączki zawsze jest zaniepokojona jej nadejściem, ponieważ krwotok, którego nie można zatrzymać, budzi przerażenie. Połączenie nieprzyjemnych odczuć związanych z krwawieniem może uniemożliwić dziewczynie rozdzielenie tego negatywnego przeżycia emocjonalnego od faktu samej menstruacji. Stosunkowo niewiele dziewcząt z jakimiś nieprawidłowościami w budowie ciała może istotnie odczuwać ból. U większości ból jest niewielki lub nie pojawia się w ogóle, chociaż mogą pojawić się zaburzenia w trawieniu oraz poczucie zmęczenia.

Aż do momentu, kiedy miesiączki się ustabilizują, a ich powtarzalność stanie się oczywista i gdy zapomniany zostanie początkowy dyskomfort, niektóre dziewczęta czują się zawstydzone występowaniem menstruacji. Dla dziewcząt, które reagują mocniej niż tylko zakłopotaniem, krwawienie miesiączkowe może mieć nieświadome znaczenie symboliczne. Może na przykład utwierdzać nie zapomniane do końca przeświadczenie wielu dzieci, że dziewczynki są tak naprawdę chłopcami, którzy stracili swoje penisy przez przypadek lub za karę. U dorastającej dziewczyny, która jako dziecko gorzko przeżyła utratę wyimaginowanego penisa, mogą wystąpić zaburzenia emocjonalne w okresie pierwszych menstruacji, kiedy to pojawiają się nieświadome myśli związane z ową przypuszczalną utratą. Może ona próbować na różne sposoby zaprzeczać własnej kobiecości, którą kojarzy z poczuciem niższości.

Drugorzędne cechy płciowe u dziewcząt to zaokrąglanie się bioder, rozwój piersi, rozwój owłosienia łonowego i włosów pod pachami, pojawienie się włosków na przedramionach i nad górną wargą, a także częściowe obniżenie głosu. Zaokrąglające się biodra mogą czasem doprowadzić do stosowania różnych diet odchudzających, co wynika z błędnego przypuszczenia, że to obecność tkanki tłuszczowej jest tego przyczyną, podczas gdy w rzeczywistości sprawiają to rozrastające się kości. Rosnące piersi dają większy powód do zakłopotania, ponieważ podobnie jak w przypadku chłopięcych organów płciowych, ich wzrost jest zauważalny na zewnątrz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>