Okres dojrzewania płciowego

Istotą zmian w tym okresie jest dojrzewanie gruczołów płciowych. U dziewcząt wyznacza je pierwsza menstruacja. U chłopców dojrzewanie jest rozpoznawane po drugorzędnych cechach płciowych, takich jak zmiana głosu i rozwój owłosienia łonowego. W początkowym okresie dojrzewania u chłopców następuje przyśpieszony rozwój fizyczny. U dziewcząt pojawienie się menstruacji oznacza koniec intensywnego wzrostu.

Wiek, w którym młodzi ludzie dojrzewają seksualnie, jest różny dla mężczyzn i kobiet oraz w obrębie każdej z płci. Dla dziewcząt jest to wiek od dziesięciu do osiemnastu lat, dla chłopców od lat jedenastu do osiemnastu. Tabela IV pokazuje w sposób uporządkowany, jaki procent wszystkich chłopców i dziewcząt osiąga dojrzałość seksualną w danym wieku.

Dojrzałość seksualna ma niezwykłe znaczenie w tym okresie. Reakcje na dokonujące się w nich przemiany są różnorodne. Niektórzy są albo zakłopotani, albo tak skryci, że próbują udawać, że nic się nie zmieniło. Inni oczekują i witają każdą zmianę z lękiem. Są jednak i tacy, którzy są dumni z każdego kolejnego etapu swego rozwoju. Prawie w każdym jednak przypadku młody człowiek nie potrafi ignorować swojego przeobrażającego się ciała, jest bowiem zafascynowany tym procesem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>