Krzywy zgryz u dziecka? Czas na aparat

Ortodonta Warszawa – jaki aparat ortodontyczny dla dziecka

Aparaty ortodontyczne dla dzieci to w naszym społeczeństwie norma. Ortodonta Warszawa ma wiele do zaoferowania najmłodszym pacjentom. Aparaty mogą nosić już najmniejsze dzieci, które mają większość mlecznych zębów. Choć pozornie może się to wydawać mało istotne, założenie aparatu na mleczne zęby ma bardzo duże znaczenie. Właściwe ustawienie tego uzębienia umożliwia odpowiednie ukształtowanie szczęki, a więc i prawidłowy wzrost zębów stałych. Rodzice dzieci posiadających wady zgryzu powinni pamiętać, że leczenie tej przypadłości jest kwestią nie tylko estetyki, choć ta niewątpliwie również jest bardzo ważna. Zwłaszcza dla młodego człowieka. Dobry zgryz zapobiega wielu chorobom zębów i ułatwia ich czyszczenie. Osoby z prawidłowym zgryzem rzadziej cierpią z powodu próchnicy. Inwestycja w leczenie ortodontyczne naszego dziecka jest bardzo ważną decyzją, która w dużej mierze może zaważyć na jego przyszłości. Choć najmłodsi mogą jeszcze tego nie odczuwać, poważne wady zgryzu za kilka lat mogą stać się dla nich przyczyną wielu kompleksów. Argumentem za podjęciem takiego leczenia we wczesnym wieku jest fakt, że zęby człowieka za młodu są bardzo podatne na kształtowanie, co sprawia, że ich prostowanie jest wówczas bardzo efektywne i zajmuje znacznie mniej czasu niż w przypadku osoby dorosłej.

Ortodonta Warszawa – jakie aparaty ortodontyczne wybiera się dla dzieci

Ostateczną decyzję dotyczącą tego jaki aparat będzie najbardziej odpowiedni dla naszego dziecka podejmuje ortodonta. Możliwości są dwie. Najmłodszym zakłada się zazwyczaj aparaty ruchome i aparaty stałe. Pierwsze z nich wybierane są wówczas, kiedy dziecko ma jeszcze mleczne zęby. Aparat ruchomy można zdjąć w każdej chwili, co jest bardzo komfortowe. Zakłada się go zazwyczaj na noc, a także pomiędzy posiłkami. Taki typ aparatu można samodzielnie regulować w miarę jak zęby zaczynają się prostować. W miarę czasu gdy dziecko rośnie, konieczna jest wymiana aparatu na większy. Aparaty ruchome w zależności od wady zgryzu nosi się na górnej, na dolnej lub na obu szczękach. Kiedy dziecku wyrastają stałe zęby, ortodonta najczęściej zaleca noszenie aparatu stałego. W wielu wypadkach okazuje się on bardziej skuteczny, a to dlatego, że dziecko nie może go zdjąć. Jeżeli chodzi o modele ruchome, podstawowym problemem jest zapominanie o regularnym ich noszeniu. Małe dzieci najczęściej nie czują potrzeby regularnego zakładania aparatu i to do rodziców należy dopilnowanie ich. Aparat zakładany jedynie okazjonalnie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Model stały nie pozostawia dziecku wyboru. Nie można go samodzielnie zdjąć, dlatego jest on na zębach przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Za jego sprawą zęby prostowane są bardzo szybko. Aparat stały wiąże się z większym dyskomfortem, jednak dla efektów w postaci prostych zębów warto jest nieco pocierpieć. Po pierwszych tygodniach noszenia aparatu dzieci przyzwyczajają się do niego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>