Omówienie rozwoju psychiki dziecka w tym wieku nie byłoby pełne bez ogólnego choćby nakreślenia poglądów ZYGMUNTA FREUDA. Freud, w swojej koncepcji seksualizmu dziecięcego, zakładał istnienie określonych stadiów. Pierwszym z nich jest erotyzm oralny. Dziecko uzyskuje rodzaj satysfakcji seksualnej dzięki wrażeniom odbieranym za pośrednictwem ust. Przyjemne doznania oralne dostarczane są początkowo przez ssanie piersi i smoczka, później ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, żucie i mówienie.
Następnym stadium jest erotyzm analny. Na tym etapie przyjemnych doznań seksualnych dostarcza wydalanie – początkowo wypróżnianie się, a potem wstrzymywanie stolca. Końcową fazą jest erotyzm genitalny, kiedy to przyjemność seksualna pochodzi z dotykania narządów płciowych.
W wieku około trzech lat rozwija się tak zwany kompleks Edypa (jego nazwa pochodzi od mitycznego bohatera greckiego, Edypa, który zabija swego ojca i żeni się z matką, nie wiedząc, że to jego rodzice). Dziecko pragnie zająć miejsce rodzica tej samej płci, ze względu na uczucia, które żywi do rodzica płci przeciwnej. Chłopiec pragnie zatem, by zniknął ojciec, a dziewczynka marzy o tym samym w stosunku do matki. Zazdrość ta stoi w sprzeczności z uczuciem miłości do rodziców, jak również z nakazami moralnymi. Konflikt ten zostaje zwykle rozwiązany poprzez identyfikację chłopca z ojcem, a dziewczynki z matką. W identyfikacji tej pomaga sam proces rozwojowy. Dziecko zaczyna koncentrować się na rówieśnikach, nauczycielach, ulubionych zwierzętach, a w rezultacie konflikt emocji dotyczący rodziców traci na znaczeniu.
Z kompleksem Edypa wiąże się kompleks kastracji. Mały chłopiec wierzy, że ojciec zna jego myśli i ukarze go przez kastrację. Dziewczynka z kolei dochodzi do wniosku, że pozbawiono ją penisa (Freud nazywał to zjawisko „zazdrością o penis”), że kiedyś go miała lub powinna go mieć. Za jego brak obwinia matkę. Oczywiście freudowska teoria rozwoju dziecka nie jest akceptowana powszechnie. Wielu psychologów odrzuca ją w całości lub częściowo. Pytania na temat życia i płci
Leave a reply